0805J5002P70DFR
Mfr.Part #
0805J5002P70DFR
Description
CAP CER 2.7PF 500V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
2.7pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±0.5pF
Applications :
High Reliability
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Temperature
Datasheets
0805J5002P70DFR
Knowles Syfer 0805J5002P70DFR
2.7pF 500V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J5002P70DFR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805J5002P70DFR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm