0805J5002P20DQT
Mfr.Part #
0805J5002P20DQT
Description
CAP CER 2.2PF 500V C0G/NP0 0805
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
High Q, Low Loss
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
2.2pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805J5002P20DQT
Knowles Syfer 0805J5002P20DQT
2.2pF 500V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J5002P20DQT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
0805J5002P20DQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm