0805J5000470GQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805J5000470GQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 500V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
High Q, Low Loss
Tolerance :
±2%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
47pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805J5000470GQT
Knowles Syfer 0805J5000470GQT
47pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J5000470GQT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805J5000470GQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm