0805J5000151JCT
Mfr.Part #
0805J5000151JCT
Description
CAP CER 150PF 500V C0G/NP0 0805
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Ceramic
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
150pF
Voltage - Rated DC :
500V
Dielectric :
C0G
Weight :
5.499807mg
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805J5000151JCT
Knowles Syfer 0805J5000151JCT
150pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)