0805J5000120FCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805J5000120FCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 500V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
12pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
0805J5000120FCT
Knowles Syfer 0805J5000120FCT
12pF 500V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J5000120FCT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0805J5000120FCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm