0805J3005P60DQT
Mfr.Part #
0805J3005P60DQT
Description
CAP CER 5.6PF 300V C0G/NP0 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
5.6pF
Voltage - Rated :
300V
Tolerance :
±0.5pF
Datasheets
0805J3005P60DQT
Knowles Syfer 0805J3005P60DQT
5.6pF 300V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J3005P60DQT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0805J3005P60DQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm