0805J3001P90HQT
Mfr.Part #
0805J3001P90HQT
Description
CAP CER 1.9PF 300V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±0.05pF
Feature :
High Q, Low Loss
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1.9pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
300V
Datasheets
0805J3001P90HQT
Knowles Syfer 0805J3001P90HQT
1.9pF 300V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J3001P90HQT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805J3001P90HQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm