0805J2506P20BQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805J2506P20BQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.2PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±0.1pF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
6.2pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
High Q, Low Loss
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
0805J2506P20BQT
Knowles Syfer 0805J2506P20BQT
6.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J2506P20BQT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0805J2506P20BQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm