0805J2500680JUT
Mfr.Part #
0805J2500680JUT
Description
CAP CER 68PF 250V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
250V
Voltage - Rated :
250V
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.3mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Width :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Capacitance :
68pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
0805J2500680JUT
Knowles Syfer 0805J2500680JUT
68pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J2500680JUT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 250V allows it to function.
0805J2500680JUT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V