0805J2500561FCR
Mfr.Part #
0805J2500561FCR
Description
CAP CER 560PF 250V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Capacitance :
560pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±1%
Datasheets
0805J2500561FCR
Knowles Syfer 0805J2500561FCR
560pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J2500561FCR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805J2500561FCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm