0805J2500180FCR
Mfr.Part #
0805J2500180FCR
Description
CAP CER 18PF 250V C0G/NP0 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
18pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805J2500180FCR
Knowles Syfer 0805J2500180FCR
18pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J2500180FCR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805J2500180FCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm