0805J2500123KDT
Mfr.Part #
0805J2500123KDT
Description
CAP CER 0.012UF 250V X7R 0805
Capacitance :
0.012µF
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
High Reliability
Feature :
High Temperature
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
0805J2500123KDT
Knowles Syfer 0805J2500123KDT
0.012μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J2500123KDT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
0805J2500123KDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm