0805J2500122MDR
Mfr.Part #
0805J2500122MDR
Description
CAP CER 1200PF 250V X7R 0805
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
1200pF
Feature :
High Temperature
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±20%
Applications :
High Reliability
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805J2500122MDR
Knowles Syfer 0805J2500122MDR
1200pF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J2500122MDR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
0805J2500122MDR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm