0805J2500121JQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805J2500121JQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
High Q, Low Loss
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
120pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805J2500121JQT
Knowles Syfer 0805J2500121JQT
120pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J2500121JQT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0805J2500121JQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm