0805J2500101JQT
Mfr.Part #
0805J2500101JQT
Description
CAP CER 100PF 250V C0G/NP0 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
100pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±5%
Feature :
High Q, Low Loss
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
0805J2500101JQT
Knowles Syfer 0805J2500101JQT
100pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J2500101JQT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0805J2500101JQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm