0805J2000183KXR
Mfr.Part #
0805J2000183KXR
Description
CAP CER 0.018UF 200V X7R 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
0.018μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Datasheets
0805J2000183KXR
Knowles Syfer 0805J2000183KXR
0.018μF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J2000183KXR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
0805J2000183KXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm