0805J2000182KXR
Mfr.Part #
0805J2000182KXR
Description
CAP CER 1800PF 200V X7R 0805
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
1800pF
Datasheets
0805J2000182KXR
Knowles Syfer 0805J2000182KXR
1800pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J2000182KXR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
0805J2000182KXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm