0805J2000150GQT
Mfr.Part #
0805J2000150GQT
Description
CAP CER 15PF 200V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±2%
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric :
C0G
Capacitance :
15pF
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.27mm
Height :
1.3mm
Feature :
High Q, Low Loss
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
2mm
Datasheets
0805J2000150GQT
Knowles Syfer 0805J2000150GQT
15pF 200V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J2000150GQT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.
0805J2000150GQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V