0805J2000102KXR
Mfr.Part #
0805J2000102KXR
Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1000pF
Datasheets
0805J2000102KXR
Knowles Syfer 0805J2000102KXR
1000pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J2000102KXR Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
0805J2000102KXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm