0805J1K01P20DCR
Mfr.Part #
0805J1K01P20DCR
Description
CAP CER 1.2PF 1KV C0G/NP0 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1.2pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±0.5pF
Datasheets
0805J1K01P20DCR
Knowles Syfer 0805J1K01P20DCR
1.2pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J1K01P20DCR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0805J1K01P20DCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm