0805J1K00102KXT
Mfr.Part #
0805J1K00102KXT
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 0805
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
1kV
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Dissipation Factor :
2.5 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
1000pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
0805J1K00102KXT
Knowles Syfer 0805J1K00102KXT
1000pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)