0805J1501P90BQT
Mfr.Part #
0805J1501P90BQT
Description
CAP CER 1.9PF 150V C0G/NP0 0805
Capacitance :
1.9pF
Tolerance :
±0.1pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated :
150V
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805J1501P90BQT
Knowles Syfer 0805J1501P90BQT
1.9pF 150V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J1501P90BQT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805J1501P90BQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm