0805J1500221KQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805J1500221KQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 150V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
150V
Voltage - Rated DC :
150V
Dielectric :
C0G
Width :
1.27mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
220pF
Feature :
High Q, Low Loss
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Height :
1.3mm
Length :
2mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
0805J1500221KQT
Knowles Syfer 0805J1500221KQT
220pF 150V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J1500221KQT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 150V can be used for operation.
0805J1500221KQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V