0805J1002P10DQT
Mfr.Part #
0805J1002P10DQT
Description
CAP CER 2.1PF 100V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Q, Low Loss
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
2.1pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
0805J1002P10DQT
Knowles Syfer 0805J1002P10DQT
2.1pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J1002P10DQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0805J1002P10DQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm