0805J1001P90DQT
Mfr.Part #
0805J1001P90DQT
Description
CAP CER 1.9PF 100V C0G/NP0 0805
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
1.9pF
Tolerance :
±0.5pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805J1001P90DQT
Knowles Syfer 0805J1001P90DQT
1.9pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J1001P90DQT Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 1B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
0805J1001P90DQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm