0805J1000682MXTE03
Mfr.Part #
0805J1000682MXTE03
Description
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Low ESL (X2Y)
Capacitance :
6800pF
Applications :
Bypass, Decoupling
Voltage - Rated :
100V
Additional Feature :
NICKEL BARRIER TERMINATION
Tolerance :
±20%
Insulation Resistance-Min :
10000MOhm
Physical Dimension :
L2.0XB1.25XH1.0 (mm)/L0.079XB0.049XH0.039 (inch)
Height :
1mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Length :
2mm
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.045 1.15mm
Surface Mount, MLCC
Filter Type :
FEED THROUGH CAPACITOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Functions :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Knowles Syfer 0805J1000682MXTE03
6800pF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL (X2Y) Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J1000682MXTE03 Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Ceramic capacitor also has a NICKEL BARRIER TERMINATION characteristic.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805J1000682MXTE03 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm