0805J1000561FAT
Mfr.Part #
0805J1000561FAT
Description
CAP CER 560PF 100V C0G/NP0 0805
Capacitance :
560pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
0805J1000561FAT
Knowles Syfer 0805J1000561FAT
560pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J1000561FAT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0805J1000561FAT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm