0805J1000560GAT
Mfr.Part #
0805J1000560GAT
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
56pF
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
Automotive
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
0805J1000560GAT
Knowles Syfer 0805J1000560GAT
56pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J1000560GAT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805J1000560GAT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm