0805J1000473MXT
Mfr.Part #
0805J1000473MXT
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805
Capacitance :
0.047µF
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
0805J1000473MXT
Knowles Syfer 0805J1000473MXT
0.047μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)