0805J1000441GQT
Mfr.Part #
0805J1000441GQT
Description
CAP CER 440PF 100V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
440pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Q, Low Loss
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805J1000441GQT
Knowles Syfer 0805J1000441GQT
440pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J1000441GQT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805J1000441GQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm