0805J1000301GQT
Mfr.Part #
0805J1000301GQT
Description
CAP CER 300PF 100V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Feature :
High Q, Low Loss
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
300pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
0805J1000301GQT
Knowles Syfer 0805J1000301GQT
300pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J1000301GQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
0805J1000301GQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm