0805J1000222MXTE03
Mfr.Part #
0805J1000222MXTE03
Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Filter Type :
FEED THROUGH CAPACITOR
Additional Feature :
NICKEL BARRIER TERMINATION
Length :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Physical Dimension :
L2.0XB1.25XH1.0 (mm)/L0.079XB0.049XH0.039 (inch)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
2
Dielectric :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
2200pF
Applications :
Bypass, Decoupling
Depth :
1.25mm
Voltage - Rated :
100V
Thickness (Max) :
0.045 1.15mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Insulation Resistance-Min :
10000MOhm
Feature :
Low ESL (X2Y)
Knowles Syfer 0805J1000222MXTE03
2200pF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL (X2Y) Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J1000222MXTE03 Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Ceramic capacitor also has a NICKEL BARRIER TERMINATION characteristic.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805J1000222MXTE03 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm