0805J1000160JQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805J1000160JQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 16PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
16pF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
0805J1000160JQT
Knowles Syfer 0805J1000160JQT
16pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J1000160JQT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
0805J1000160JQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm