0805J1000102MXRE03
Mfr.Part #
0805J1000102MXRE03
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Length :
2mm
Physical Dimension :
L2.0XB1.25XH1.0 (mm)/L0.079XB0.049XH0.039 (inch)
Tolerance :
±20%
Additional Feature :
NICKEL BARRIER TERMINATION
Tape and Reel (TR)
Insulation Resistance-Min :
10000MOhm
Thickness (Max) :
0.045 1.15mm
Voltage - Rated :
100V
Filter Type :
FEED THROUGH CAPACITOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Bypass, Decoupling
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
1000pF
Feature :
Low ESL (X2Y)
Height :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.25mm