0805J0630821JCT
Mfr.Part #
0805J0630821JCT
Description
CAP CER 820PF 63V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height :
1.3mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
820pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
2mm
Composition :
Ceramic
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
63V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
5.499807mg
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Width :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
63V
Datasheets
0805J0630821JCT
Knowles Syfer 0805J0630821JCT
820pF 63V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)