0805J0630563JXR
Mfr.Part #
0805J0630563JXR
Description
CAP CER 0.056UF 63V X7R 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Voltage - Rated :
63V
Capacitance :
0.056μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
0805J0630563JXR
Knowles Syfer 0805J0630563JXR
0.056μF 63V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0630563JXR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805J0630563JXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm