0805J0503P60HQT
Mfr.Part #
0805J0503P60HQT
Description
CAP CER 3.6PF 50V C0G/NP0 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Q, Low Loss
Tolerance :
±0.05pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
3.6pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
0805J0503P60HQT
Knowles Syfer 0805J0503P60HQT
3.6pF 50V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0503P60HQT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0805J0503P60HQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm