0805J0501P90HQT
Mfr.Part #
0805J0501P90HQT
Description
CAP CER 1.9PF 50V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
1.9pF
Feature :
High Q, Low Loss
Tolerance :
±0.05pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805J0501P90HQT
Knowles Syfer 0805J0501P90HQT
1.9pF 50V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0501P90HQT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805J0501P90HQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm