0805J0501P20BQT
Mfr.Part #
0805J0501P20BQT
Description
CAP CER 1.2PF 50V C0G/NP0 0805
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
50V
ROHS3 Compliant
Feature :
High Q, Low Loss
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
1.2pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±0.1pF
Datasheets
0805J0501P20BQT
Knowles Syfer 0805J0501P20BQT
1.2pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0501P20BQT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0805J0501P20BQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm