0805J0500562JDR
Mfr.Part #
0805J0500562JDR
Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
High Temperature
Capacitance :
5600pF
Applications :
High Reliability
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
0805J0500562JDR
Knowles Syfer 0805J0500562JDR
5600pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0500562JDR Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805J0500562JDR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm