0805J0500361FQT
Mfr.Part #
0805J0500361FQT
Description
CAP CER 360PF 50V C0G/NP0 0805
Applications :
GENERAL PURPOSE
1 (Unlimited)
Feature :
High Q, Low Loss
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
360pF
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
0805J0500361FQT
Knowles Syfer 0805J0500361FQT
360pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0500361FQT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
0805J0500361FQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm