0805J0500273KDT
Mfr.Part #
0805J0500273KDT
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.25mm
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
High Temperature
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
0.027μF
Applications :
High Reliability
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805J0500273KDT
Knowles Syfer 0805J0500273KDT
0.027μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0500273KDT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805J0500273KDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm