0805J0500272MDT
Mfr.Part #
0805J0500272MDT
Description
CAP CER 2700PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Feature :
High Temperature
Applications :
High Reliability
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
2700pF
Datasheets
0805J0500272MDT
Knowles Syfer 0805J0500272MDT
2700pF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0500272MDT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
0805J0500272MDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm