0805J0500272JCT
Mfr.Part #
0805J0500272JCT
Description
CAP CER 2700PF 50V C0G/NP0 0805
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Length :
2mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated :
50V
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
1.3mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
2700pF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Depth :
1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Weight :
5.499807mg
Datasheets
0805J0500272JCT
Knowles Syfer 0805J0500272JCT
2700pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0500272JCT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0 1B.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
0805J0500272JCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V