0805J0500272FAR
Mfr.Part #
0805J0500272FAR
Description
CAP CER 2700PF 50V C0G/NP0 0805
Factory Lead Time :
9 Weeks
Capacitance :
2700pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
Automotive
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805J0500272FAR
Knowles Syfer 0805J0500272FAR
2700pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0500272FAR Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 1B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
0805J0500272FAR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm