0805J0500271MXR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805J0500271MXR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 50V X7R 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
270pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
0805J0500271MXR
Knowles Syfer 0805J0500271MXR
270pF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0500271MXR Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
0805J0500271MXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm