0805J0500271KDR
Mfr.Part #
0805J0500271KDR
Description
CAP CER 270PF 50V X7R 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
High Reliability
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
270pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Temperature
Datasheets
0805J0500271KDR
Knowles Syfer 0805J0500271KDR
270pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0500271KDR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
0805J0500271KDR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm