0805J0500271FFT
Mfr.Part #
0805J0500271FFT
Description
CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 0805
Applications :
High Reliability
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Temperature
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
270pF
Datasheets
0805J0500271FFT
Knowles Syfer 0805J0500271FFT
270pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0500271FFT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805J0500271FFT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm