0805J0500183MXTE03
Mfr.Part #
0805J0500183MXTE03
Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0805
Capacitance :
0.018μF
Applications :
Bypass, Decoupling
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Thickness (Max) :
0.045 1.15mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL (X2Y)
Height :
1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
2mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Functions :
2
Voltage - Rated :
50V
Width :
1.25mm