0805J0500183MXRE03
Mfr.Part #
0805J0500183MXRE03
Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Additional Feature :
NICKEL BARRIER TERMINATION
Length :
2mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1mm
Insulation Resistance-Min :
10000MOhm
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Bypass, Decoupling
Thickness (Max) :
0.045 1.15mm
Physical Dimension :
L2.0XB1.25XH1.0 (mm)/L0.079XB0.049XH0.039 (inch)
Feature :
Low ESL (X2Y)
Width :
1.25mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Functions :
2
Capacitance :
0.018μF
Filter Type :
FEED THROUGH CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Knowles Syfer 0805J0500183MXRE03
0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm X7R 2R1 ±20% 0.018muF